TESTING AND INSPECTION TECHNOLOGIES

CZ EN

Contact cleaning - TEKNEK

Contact cleaning is one of the interesting methods of yield improvement of SMT process. Contact cleaning is applied immediately before screen print process. Bare board PCB cleaning provides removing of dust particles which appear both while PCB cutting process and possible laser PCB marking. When the quality of used bare boards is unstable this method can provide not only absolute cleanliness but also increases process stability. Nowadays, bare board PCB cleaning before the print technically belongs to the standard technologies in automotive production, similarly to SPI tester usage. We are happy to offer you world leading specialists in this field – the Scottish firm Teknek. The Teknek products are well known for both their high effectiveness of cleaning and their user friendliness. Thanks to its features Teknek covers the majority of European contact cleaning market.

SMT

Inline zařízení – model SMT

Model SMT umožňuje plný inlie provoz. Je vybaven rozhraním SMEMA. Umožňuje automatické nastavení šířky dopravníku a rychlosti čištění. Dodává se v provedení 300, 400 a 600 mm šíře. Provedení pro jednostranné a oboustranné čištění. Možnost výběru ze tří druhů čistících válců.

SMT

Inline zařízení – model CM8

Model CM 8 je určen pro výrobce PCB. Dodává se v provedeních 300, 600, 650, 750 a 1000 mm šíře. Možnost provozu jedním směrem, případně i v reverzním módu. Zařízení je vybaveno podpěrným systémem jak pro pevné, tak flexi PCB.

DCR

Ruční zařízení - Modely DCR a Fastpad

Jednoduchý ruční model pro manuální čištění rovných povrchů (PCB, Displeje, krycí fólie atd.) Dodává se s rovnou podložkou pro čištění válce (DCR), případně s motorickým válcovým čištěním (Fastpad)